Jiayu Yang
7th Crystal Ruth Bell Residency
Brittany Trang
American Association for the Advancement of Science Mass Media Science and Engineering Fellowship
Sasha Ebrahimi
American Institute of Chemical Engineers Student Competition in Bio-Sensors (First Place)
Scott Miller
Andrew W. Mellon Curatorial Research/Collections Specialist Fellowship
Alicia McGeachy
Andrew W. Mellon Scientific Research Fellowships
Award received in 2019-2020
Milton Guillen
Bay Area Video Coalition MediaMaker Fellowship
Mireya Guzman-Ortiz
Brown Girls Doc Mafia Sustainable Artist Grants
Rahul Shukla
Civic Digital Fellowship
Award received in 2018-2019
Mia (Nhu) Hai Tran
Department of Energy Science Undergraduate Laboratory Internships
David Venator
Department of Energy Science Undergraduate Laboratory Internships
Emma Rothfield
Des Moines Metro Opera Apprentice Artist
Award received in 2019-2020
Shanté Elliott
Echoing Green Fellowship
Award received in 2019-2020
Cristina Ceja
Elsevier/Vision Research Travel Awards
Hazel Friedman
Farwell Awards (Piano)
Award received in 2019-2020
Brittany Shyne
Firelight Media Documentary Lab Fellowship
Brittany Shyne
Ford Foundation JustFilms Documentary Grant
Award received in 2019-2020
Stella Frentress
Foreign Language and Area Studies Fellowships
Award received in 2019-2020
Lars Benson
Government Performance Lab Fellows
Award received in 2019-2020
Marisa Sardo
Grand Prize Virtuoso International Music Competition (First Prize)
Award received in 2018-2019
Cory Hills
Gretsch Fellowship in Children’s Music
Katherine Young
Guggenheim Fellowship in Music Composition
Brittany Shyne
Independent Television Service Diversity Development Fund
Award received in 2019-2020
Lillian Guo
James Dunn Fellowship
Award received in 2019-2020
Rebekah Bryer
Jay and Deborah Last Fellowships in American Visual Culture
Award received in 2019-2020
Tobias Martin
Journeyman Fellowship
Abizar Bagasrawala
Kleiner Perkins Fellows
Award received in 2019-2020
Adrienn Kácsor
Leonard A. Lauder Fellowship in Modern Art
Meghan Considine
Lisa and Jerry O’Brien Curatorial Fellowship
Award received in 2019-2020
Zachary Good
Luminarts Cultural Foundation Classical Music Fellowship
Nansong Huang
Luminarts Cultural Foundation Classical Music Fellowship
Award received in 2018-2019
Saetbyeol Kim
Luminarts Cultural Foundation Classical Music Fellowship
Julian Velasco
Luminarts Cultural Foundation Classical Music Fellowship
Award received in 2019-2020
Muzi Zhao
Luminarts Cultural Foundation Classical Music Fellowship
Adrienne Taylor
MacColl Johnson Fellowships
Sandra Racek
Mellon Foundation Chicago Objects Study Initiative Fellow in European Painting and Sculpture
Sarah Estrela
Mellon Foundation Chicago Objects Study Initiative Fellow in Photography
Olivia Dill
Mellon Foundation Chicago Objects Study Initiative Fellow in Prints and Drawings
Sydney Smith
Midwest Korean Speech Contest (Excellent Awards)
Monet Menard
Midwest Korean Speech Contest (Highest Standing Awards)
Christopher Forbes
Music Teachers National Association East Central Division Chamber Winds Competition (First Prize)
Award received in 2018-2019
Julian Velasco
Music Teachers National Association East Central Division Chamber Winds Competition (First Prize)
Award received in 2018–2019
Sae Rheen Kim
National Arts Centre Young Artists Program
Award received in 2018-2019
Shannon Johnson
National Association of Teachers of Singing Chicago Chapter Student Auditions Classical Women College Fourth- and Fifth-Year College/Independent Studio Treble (First Place)
Award received in 2019-2020
Shannon Johnson
National Association of Teachers of Singing Chicago Chapter Student Auditions Classical Women College Second- and Third-Year Division (First Place)
Award received in 2018-2019
Karan Gowda
National Science Foundation Quantitative Biology Undergraduate Summer Research Program
Award received in 2019-2020
Quynh-May Nguyen
National Science Foundation Quantitative Biology Undergraduate Summer Research Program
Gabriel Petersen
National Science Foundation Quantitative Biology Undergraduate Summer Research Program
Award received in 2019-2020
Hannah Boruchov
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates
Sean Morton
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates
Wyatt Mosiman
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates
Christian Williams
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates
Yi-Ting Lu
Nief-Norf Summer Festival Call for Scores
Jesseca Simmons
Ohio Arts Council Media Arts Grant
Catherine Chen
Project Horseshoe Farm Fellowship
Stephanie Ribet
Raleigh and Clara Miller Memorial Scholarship Award
Yue Li
Robert P. Apkarian Memorial Scholarship
Gabrielle Barkidjija
San Francisco Opera Merola Opera Artist
Award received in 2019-2020
Katherine Reynolds
SculptureCenter Curatorial Fellow
Peter Chan
Symposium on Computer Science and Law Travel Grant
Award received in 2019-2020
Zhehao Zhu
Symposium F.EL04—Beyond Graphene 2D Materials—Synthesis, Properties and Device Applications Best Talk
Aravind Reddy Tally
Symposium on the Theory of Computing Student Travel Grants
Award received in 2018-2019
David Hofferber
Venture for America Fellowship
Jair Rojas
Venture for America Fellowship
Emily Schram
Venture for America Fellowship
Asana Onishi
Weatherford College International Piano Competition (First Prize)